722.3
722.3 transmisija – tai viena iš Mercedes-Benz sukurtų klasikinių 4 laipsnių automatinių transmisijų, kuri buvo plačiai naudojama nuo 1980-ųjų iki 1990-ųjų įvairiuose „Mercedes-Benz“ modeliuose, tačiau tam tikrose konfigūracijose taip pat buvo montuojama Porsche automobiliuose. Ši transmisija buvo sukurta siekiant ilgalaikio patikimumo, sklandaus veikimo ir gebėjimo atlaikyti aukštesnį sukimo momentą, todėl ji rado vietą ir sportiškesniuose modeliuose, kuriems reikalingas stabilus ir efektyvus galios perdavimas.
Konstrukcijos ypatumai
Keturios pavaros su hidrauliniu valdymu
722.3 transmisija yra pilnai hidraulinė, kas reiškia, kad pavarų perjungimas vyksta naudojant hidraulinį slėgį, valdomą vožtuvų bloko ir mechaninių aktuatorių. Skirtingai nei naujesnės elektroniniu būdu valdomos transmisijos, ši konstrukcija veikia mechaniniu ir slėginiu pagrindu, todėl neturi elektroninių valdymo problemų, kurios gali kilti moderniose dėžėse.
Sustiprintas hidraulinis sukimo momento keitiklis
Dėl tvirto sukimo momento keitiklio ši transmisija efektyviai išnaudoja variklio galią ir leidžia sklandžiai pajudėti iš vietos, net ir su galingais varikliais. Keitiklio blokavimo funkcija nebuvo naudojama šioje transmisijoje, todėl variklis išlaiko tam tikrą „slydimą“ aukštesnėse pavarose, kas lemia itin komfortišką važiavimą.
Patikima planetarinių krumpliaračių sistema
Planetariniai dantračiai suprojektuoti taip, kad galėtų išlaikyti dideles apkrovas. Dėl šios priežasties 722.3 buvo naudojama ne tik prabangiuose sedanuose, bet ir sportiškuose „Porsche“ modeliuose, kur reikėjo užtikrinti didžiausią sukibimą ir momentinį galios perdavimą.
Sklandus perjungimas ir ilgaamžiškumas
Ši transmisija buvo kuriama taip, kad pavarų perjungimas būtų praktiškai nepastebimas. Hidraulinis slėgis reguliuoja sankabų suspaudimą ir slėgio vožtuvus taip, kad kiekvienas perjungimas vyktų tolygiai, be staigių smūgių. Dėl paprastos mechaninės konstrukcijos, tinkamai prižiūrima ši transmisija gali tarnauti šimtus tūkstančių kilometrų be rimtesnio remonto.
Dažniausiai pasitaikančios problemos
Uždelstas arba šiurkštus perjungimas
Kai kurie vairuotojai susiduria su problema, kai pavaros įsijungia per vėlai arba su per dideliu smūgiu, ypač keičiant iš 2 į 3 ar iš 3 į 4 pavarą. Tai dažniausiai susiję su:
- Netinkamu slėgio reguliavimu hidraulinėje sistemoje
- Susidėvėjusiais vožtuvais
- Per sena arba netinkama alyva
Alyvos nutekėjimai
Kadangi 722.3 transmisija naudoja daugybę tarpinių ir sandariklių, ilgainiui kai kurie iš jų gali prarasti sandarumą. Dažniausiai nutekėjimas pasitaiko šiose vietose:
- Priekinio riebokšlio srityje (kur transmisija jungiasi su varikliu)
- Vožtuvų bloko tarpinėje
- Galinėje ašyje prie diferencialo jungties
Alyvos nuotėkis gali sukelti slėgio praradimą, kas gali lemti per ankstyvą sankabų susidėvėjimą arba hidraulinės sistemos veikimo sutrikimus.
Pavarų „užstrigimas“ arba jų perjungimo trūkčiojimai
Jeigu transmisija staiga ima neperjunginėti pavarų arba likti viename režime, tikėtina, kad:
- Sugedo moduliatoriaus vožtuvas, kuris reguliuoja hidraulinį slėgį
- Sutriko pavarų selektoriaus mechanizmas
- Yra stipriai užteršta transmisijos alyva, dėl ko užsikimšo alyvos kanalai
Dėžės slydimas
Kai kuriais atvejais vairuotojai pastebi, kad variklio apsukos kyla, tačiau automobilis neįgauna greičio taip greitai, kaip turėtų. Tai dažnai susiję su susidėvėjusiomis sankabomis arba per mažu slėgiu hidraulinėje sistemoje.
Priežiūros ir eksploatacijos rekomendacijos
Alyvos keitimas – svarbiausias priežiūros elementas
Nors kai kurie gamintojai teigia, kad alyva gali būti naudojama visą transmisijos eksploatacijos laiką, praktikoje tai netiesa. Rekomenduojama alyvą keisti kas 40 000–60 000 km tam, kad:
- Išvengtumėte metalo drožlių kaupimosi alyvoje, kas gali pakenkti vožtuvų blokui
- Užtikrintumėte tinkamą hidraulinio slėgio palaikymą
- Pratęstumėte sankabų tarnavimo laiką
Alyvos tipas – Dexron III arba Dexron VI, priklausomai nuo automobilio konfigūracijos.
Reguliari diagnostika ir mechaninių dalių tikrinimas
Kadangi 722.3 yra pilnai hidraulinė transmisija, kompiuterinė diagnostika nėra aktuali, tačiau svarbu reguliariai patikrinti:
- Vožtuvų bloko veikimą – jeigu yra problemų su perjungimu, verta atlikti vožtuvų patikrą ir valymą
- Moduliatoriaus vožtuvą – jeigu transmisija nesilaiko tinkamų perjungimo taškų, gali būti sugedęs moduliatorius
Vengti staigių apkrovų šaltai transmisijai
Ši transmisija sukurta veikti esant darbinei temperatūrai, todėl labai svarbu:
- Nenaudoti staigaus akseleravimo šaltai transmisijai
- Leisti alyvai pasiekti optimalią temperatūrą prieš pradedant intensyvų vairavimą
Tarpinių ir riebokšlių keitimas
Kadangi alyvos nuotėkis yra viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų, verta:
- Reguliariai tikrinti transmisijos dugną ir sujungimus
- Keisti tarpines ir riebokšlius profilaktiškai, nelaukiant, kol atsiras dideli nuotėkiai
Išvada
722.3 transmisija – tai viena iš patikimiausių ir ilgaamžiškiausių klasikinių automatinių transmisijų, kuri buvo naudojama ne tik „Mercedes-Benz“, bet ir kai kuriuose Porsche modeliuose. Nors tai gana paprasta ir mechaniškai patikima konstrukcija, ji reikalauja reguliarios alyvos priežiūros, hidraulinių komponentų patikros ir tarpinės priežiūros, kad išlaikytų sklandų veikimą. Tinkamai eksploatuojama, ši transmisija gali atlaikyti labai didelius ridus be kapitalinio remonto.